Membership Board Best Practice Committee

The Best Practice committee’s role includes encouraging the development and sharing of best practice between BCS Member Groups; providing advice, guidance and mentoring services for individual member groups as required, and working with the Member Groups Team on the organisation and agenda for Member Group events (such as Member Group Conventions, Specialist Groups Assembly and Branches Congress.)

The Membership Board Best Practice Committee successfully host the Branches and Specialist Groups conventions twice a year in Spring and Autumn.

Committee Members

Garfield Southall, Chair, MB Best Practice Committee
Garfield is chair of BCS Chester and North Wales Branch, and Director of the NTI (New Technology Initiative) at the University of Chester.

Peter Abrahams
Secretary of the Digital Accessibility Specialist Group

Jose Casal-Gimenez
Chair of Kent Branch, Chair of the Agile Methods SG, member of MBBPC R&B working group.

Kevin Chamberlain
Kevin has been South West Branch Secretary since 2006, a member of BMC from 2008 to 2010, and a member of Council since 2010.

Alastair Revell
Alastair is South West Branch committee member for PR and publicity, and Membership Director for the Institution of Analysts and Programmers. He is keen to extend the BCS Group Membership scheme, to improve recruitment from smaller IT firms, and to strengthen links with communities outside the BCS.

Margaret Ross
Margaret Ross Emeritus Professor of Software Quality at Southampton Solent University who has been involved in the BCS for many years in various roles, these currently include BCS Council and Trustee Board, Chair of Hampshire and Vice Chair of Quality and e-learning SG's, Secretary of the GreenIT SG and committee member of BCS Women.

She has been Conference Director for the BCS Quality SG's Software Quality Management Conference and the INSPIRE educational conference for over 20 years.

She was awarded Hon FBCS, BCS John Ivison Award, an Honorary Doctorate by the University of Staffordshire and an MBE at Buckingham Palace, presented by Prince Charles for Services to Higher Education.

Judith Taylor
Judith is BCS Head of Member Groups.

Motassim Thupsee
Secretary Mauritius Section.

Bob Thurlby
Committee member Hertfordshire Branch.

James Uhomoibhi
James is the founder chair of the e-Learning Specialist Group and a former chair of BCS Belfast Branch. He is Lecturer in Engineering and Faculty e-Learning Coordinator at the University of Ulster.

Haiyan Wu, Chair of YPG

I am Haiyan and am relatively new to the BCS Membership Board. I am Chinese and moved to England in my GCSE years. I have always wanted to be involved in BCS work and have been involved in a number of committees throughout the years, including:

1. BCS Membership Board Best Practice Committee - committee member

2. BCS Young Professional Group (YPG) - Chair

3. BCS Council - Council member

4. BCS West London Branch - Secretary and Membership Secretary

I feel well supported by colleagues within and associated to BCS.

I am based in London and have been working in Epidemiology and Public Health in academic/ research institutions and government department for a number of years. Having managed a national disease specific register, I have now moved on to a role which is responsible for facilitating access to health and social care data assets and providing a systematic, consistent and coherent approach to the review of requests for information to support the provision of health and social care or the promotion of health in ensuring that there is a legal and legitimate purpose for processing personal confidential data and that any risk of disclosure is minimised.

My main objective in the BCS Membership Board and the Council is to promote work surrounding the Young Professionals Group (YPG).

Please do visit our YPG website for regular updates.

 

PDF Icon  Terms of Reference

PDF Icon  Member Groups Liaison Terms of Reference

Membership Board Best Practice - Recent Meeting Minutes

PDF Icon 28 July 2010
PDF Icon 10 September 2010
PDF Icon 16 November 2010
PDF Icon 24 February 2011
PDF Icon 15 March 2011
PDF Icon 16 June 2011
PDF Icon 8 August 2011
PDF Icon 1 September 2011

Recent Meeting Minutes

Recognition of Appreciation

We would like to encourage you to nominate suitable candidates for the various levels of Recognition of Appreciation awards. More information about these and the nomination form can be found below.

PDF Icon Recognition of Appreciation Process

Microsoft Word Icon Nomination Form

Please find below a list of the awards already awarded:

Branch Service Award (previous awards structure)

Ruth Marsden 2002
Geoff Ling 2003
Jim Kennedy 2003
John McCloy 2003
Ted Stuart 2003
Bernard Apps 2003
Noel Cox 2004
Alan Harrison 2005
Betty McCarthy 2005
Roy Newell 2005
Ted Murphy 2006
Geoff Chapman 
2007
Mike Stone 2007
Patrick Roberts 2007

 

Certificate of Appreciation Award

Nick Dibben 2010
Donald Stuart 2010
Mike Underwood 2010
Jon Bolton 2011
Ben Gunn 2011
John Rendall 2011
Christine Topliss 2011
Mike Underwood 2011
Roger Whitton 2011
Jeffery Hillmore 2011
Brian Swindells
2011
Mary Garvey
2011
Paul Boca
2011
John Hopkinson
2011
Anthony Miller 2011
James Anderson 2012
Ian Hughes 2013
Robert Pehrson 2013
Richard Maddison 2013
Keith Gordon 2013

 

Meritorious Service Award

George McDermid 
2009
Peter Barker 2009
Rajan Anketell 2009
Beti Williams 2010
Richard David 2010
Leslie Neal 2010
Paul Jagger 2011
Geoff Chapman 2011
Richard Jardine 2011
Keith Taylor 2011
John Gardner
2011
John Mitchell
2011
David Muxworthy
2011
Dorothy Balmer
2011
Anthony Parker 2011
John McCloy 2012
Roger Saunders 2013
John Hawes 2013
Jooli Atkins 2013

 

John Ivinson Award

Susan Black 2009
Graham Brookes 
2010
Ralph Miller 2011
Margaret Ross 2011
Andrew McGettrick 2011
Geoff Staples 2012


For the list of Honorary and Distinguished Fellows, please visit the below pages:

Roll of Honorary Fellows

Roll of Distinguished Fellows