Personal Excellence Awards finalists

Business Analyst of the Year

  • Adam Blair, National Grid
  • Donna Carey, Telefónica
  • Simon Hancock, Nationwide Building Society
  • Ian Head, Nationwide Building Society
  • Harish Krishnan, Heathrow Airport
  • Ben Murray, Nationwide Building Society
  • Vimla Narain, UK Power Networks
  • David Ovien, Financial Conduct Authority
  • Shane Pillay, Lloyds Banking Group
  • Rituraj Saikia, Wipro

CIO of the Year

  • Debra Bailey, Nationwide Building Society
  • Alison FitzGerald, London City Airport
  • Sean Harley, Ascential
  • David Henderson, Global Radio
  • Jody Kennedy, Olive Communications
  • Mayank Prakash, Department for Work and Pensions
  • Andrew Quail, SGN
  • Dave Roberts, Radius Payment Solutions
  • Steve Townsend, Transport for London
  • Neil Williams, University of Derby

IT Apprentice of the Year

  • Arif Ahmed, BigHand
  • Winifred Bullock, Barclays
  • Emily Carr, Accenture
  • Zachary Clifford, Royal Exchange Manchester
  • Amy Hart, HMRC
  • Luke Hebditch , John Lewis Partnership
  • Aaron Kinchen, IBM
  • William Murphy, IBM
  • Bobby  Southern, Barclays
  • Alex Watling, Accenture

IT Manager of the Year

  • Katy Axtell, SGN
  • Matthew Birkin, University of Derby
  • Darren Blumenthal, Accenture
  • Peter Booth, Lloyds Banking Group
  • Kelly Francis, Belron International
  • Anuj Goel, Wipro
  • Elena Kvochko, Barclays
  • Emma MacPherson, The Danwood Group
  • Marta Muszynska, AECOM
  • Hiran Pattani, Ascential

IT Service & Support Professional of the Year

  • Nazir Anwar, Lloyds Banking Group
  • Mandy Brooker, AXA PPP healthcare
  • Karen Crowley, Wipro
  • Mark Gilbert, Ascential
  • Sheeju, Jeyalin, Allianz Insurance
  • Anthony Marriner, Northumbrian Water Group
  • Matthew Oldroyd, Lloyds Banking Group
  • Tomas Satala, University of Derby
  • Jessica Wesley, Datto EMEA
  • David Wheeler, Nationwide Building Society

Security Professional of the Year

  • David Emm, Kaspersky Lab
  • Anthony Smith, Northumbrian Water
  • Edward Tucker, HMRC
  • Rajinder Tumber, BAE Systems Applied Intelligence
  • Binraj Xavier, Allianz Insurance

Young IT Professional of the Year

  • Jozef Dobos, 3D Repo
  • Josh Hart, Epos Now
  • Graham Newton, National Grid
  • Joanne, Powell, O2 Telefónica
  • Byrion Smith, Global Radio
  • Srinivas Sunkari, LateRooms.com
  • Liam Sutcliffe, Content Guru
  • Gary Vermeulen, British Gas
  • Laura Whelton, Specsavers
  • Lianlong Wu, NYSE Euronext