Winners, highly commended and special recognition

Artificial Intelligence Apprentice of the Year

Winner

Macy Leung, UBS

Highly commended

David Kimani, Rolls-Royce

Business Analyst Apprentice of the Year

Winner

Lorna Mylett, Department for Work & Pensions (DWP)

Highly commended

Nina Bharath, Coventry Building Society

Special recognition

Ben Gaskell, Lancashire Fire and Rescue Service

Cyber Apprentice of the Year

Winner

Molly Macuras, Electricity North West Limited

Highly commended

Dillon Bose, Amey

Special recognition

Jordan Ball, Janus Henderson Investors

Data Apprentice of the Year

Winner

Rishi Ramessur, Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust

Highly commended

John Slade, RNIB (Royal National Institute of Blind People)

Special recognition

Claudia Dix, Lloyds Banking Group

DevOps Apprentice of the Year

Winner

Ryan Hollinsworth, IBM

Highly commended

Piotr Pacewicz, Dedalus

Special recognition

Farida Umarova, THG

Digital Degree Apprentice of the Year

Winner

Sam Ryan, Amazon

Highly commended

Mario Ndokaj, KPMG LLP

Special recognition

Emma Lister, Amazon

Digital Marketer Apprentice of the Year

Winner

Ellie Shooter, Lionweld Kennedy Group

Highly commended

Amy Lewis, Foray Motor Group

Special recognition

Eden Parker, Calibre Search

IT Infrastructure, Networks & Support Apprentice of the Year

Winner

James Chambers, DEFRA

Highly commended

Zak Farnworth, The Quill, C of E Trust (Part of St Bedes Tonge Moor MAT)

Special recognition

Michael Cheel, DEFRA

Software Developer Apprentice of the Year

Winner

Andreya Ezekiel-Meade, KPMG

Highly commended

Patrick Delaney, dxw

Software Tester Apprentice of the Year

Winner

Iulia Olaru, IBM

Highly commended

George Stephens, IBM

Special recognition

Alex Hendrick, IBM

Digital Bootcamp Learner of the Year

Winner

Eunjung Shin, Version 1

Highly commended

Ari Abendstern

Special recognition

Nazli Singh, Version 1

Digital T Level Student of the Year

Winner

Georgie Wagstaff, EKC Ashford College

Special recognition

Thomas Powell, The Leigh UTC
Fernanda Vargas Mendez, Ursuline College and now North Eastern University

RITTech Award for Professional Development

Winner

Xenia Zimmermann, BT

Highly commended

Gary Knight, Baker Hughes

Special recognition

Rishi Ramessur, Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust

RITTech Award for Career Progression

Winner

Oliver Shore, GSK

Find out who made the shortlist in each of our categories.

View our 2024 finalists